Doporučená prevence

Preventivně by jste měli navštěvovat zubního lékaře jednou za půl roku, to ale dodržuje jen část populace, většina jde až když  má zubní kaz, což je často pozdě. Velké problémy zaznamenáváme i u dětí. Některým kvůli zubním kazům musíme vytáhnout i mléčné zuby, což s sebou nese riziko, že jim druhé zuby nenarostou rovně. První návštěva u stomatologa by měla proběhnout v prvém roce věku dítěte. Je to důležité, berte své dítě ke stomatologovi již v útlém věku, aby si Váš potomek zvykl na prostředí zubní ordinace. V mnohých případech se dítě dostane k nám až když má bolestivý problém. Potom si může z prvního svého ošetření odnést trauma do dalšího svého života.

I když se pravidelně věnujete ústní hygieně, Vaše zuby stejně pokrývá tenká vrstva bílkovin, která pochází ze slin, nalepí se na ni bakterie a tím vzniká na zubu zubní povlak. Hodnota jeho pH se blíží k hodnotě 7, je tedy neutrální. Problém nastává tehdy, kdy dojde k poklesu pH do kyselé oblasti a tehdy dochází k rozpouštění zubní skloviny a kaz se začíná tvořit.

Bakterie zubního plaku, které se přichytily na zubech čekají na cukry, nejedná se pouze o klasický cukr, kterým si sladíte čaj nebo kávu. Jakékoliv potraviny, které obsahují cukr bakterie okamžitě zpracovávají za vzniku kyselin a tak klesá pH povlaku. Při snížení pH pod hodnotu 5,5 začíná sklovina ze svého povrchu ztrácet některé minerály a probíhá tzv. demineralizace a čím déle je kyselý povlak na zubu, tím větší poškození skloviny způsobí. Když si důkladně zub vyčistíte, pH na povrchu zubu se vrátí k neutrálním hodnotám. Minerály ze slin dokážou tato povrchová poškození skloviny opravit a tím nastává nová fáze, kterou je remineralizace. Pokud jsou oba procesy v rovnováze, je vše v pořádku a zubní kaz nevzniká.

Co je tedy důležité v rámci prevence dodržovat ? Je nutné snižovat množství bakterií, zubního plaku a cukrů v ústech a posilovat obranyschopnost zubů. Přestože se Vám nikdy nepovede odstranit všechny bakterie i při správné hygieně, zbavíte se ale jejich podstatné části. Pamatujte si, že žvýkačky nebo výplachy úst zubní ústní vodou čistění zubů nenahradí, protože nedokážou ze zubů odstranit škodlivý povlak.